O konferencji
Instytucje, rozumiane jako stworzone przez człowieka formalne i nieformalne ograniczenia, odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu warunków funkcjonowania gospodarek. Ich wpływ obejmuje różnorodne aspekty życia społecznego, w tym interakcje między sferami ekonomiczną, społeczną i polityczną.
Permanentna destabilizacja współczesnego świata kieruje uwagę teoretyków na rolę instytucji w tworzeniu dobrobytu społecznego i ich znaczenie w rozwoju społeczno-ekonomicznym na poziomie regionalnym, krajowym i międzynarodowym. Choć badania nad wpływem instytucji na rozwój gospodarczy mają długą tradycję, m.in. w pracach Douglassa Northa (laureata z 1993 roku), to Nagroda Nobla w dziedzinie ekonomii z 2024 roku dla Darona Acemoglu, Simona Johnsona i Jamesa A. Robinsona ponownie stawia instytucje i sposób w jaki kształtują warunki rozwoju i dobrobytu, w centrum zainteresowania debaty ekonomicznej.
W trzeciej dekadzie XXI wieku, kiedy gospodarki i społeczeństwa zmagają się z przeplatającymi się kryzysami – migracyjnym, pandemicznym, demograficznym, wojennym oraz narastającym kryzysem przywództwa – znaczenie stabilnych, efektywnych i adaptacyjnych instytucji staje się ponownie przedmiotem debat akademickich, polityków i praktyków gospodarczych. Poniekąd instytucje dają nadzieję, że w świecie niestabilności, której źródłem jest człowiek, jest jednocześnie coś stworzone przez człowieka, co może stymulować pozytywne procesy.
Celem konferencji – czternastej z cyklu Dylematy polskiej polityki społeczno-gospodarczej – będzie twórcza wymiana poglądów przedstawicieli nauk ekonomicznych, o zarządzaniu, prawnych oraz politycznych i publicznych na temat znaczenia instytucji w rozwoju społeczno-gospodarczym. Istotnym aspektem będzie analiza funkcji instytucji publicznych, roli sektora prywatnego oraz relacji między nimi w procesie kształtowania dobrobytu społecznego. Konferencja skupi się również na znaczeniu stabilności instytucji prawnych, innowacyjności instytucji oraz ich adaptacyjności w obliczu współczesnych wyzwań.
RAMOWE ZAGADNIENIA KONFERENCJI:
1. Instytucja jako kategoria ekonomiczna, prawna i polityczna. Geneza i ewolucja. Znaczenie instytucji w zapewnieniu bezpieczeństwa ekonomicznego, społecznego, prawnego. Wymiar regionalny, krajowy, międzynarodowy.
2. Instytucje a rozwój społeczno-gospodarczy. Znaczenie stabilności instytucji w procesie rozwoju gospodarczego- ochrona praw własności, zapewnienie przewidywalności i pewności prawa. Ujęcie teoretyczne i praktyczne. Wymiar regionalny, krajowy, międzynarodowy.
3. Rola instytucji formalnych i nieformalnych w rozwoju lokalnym i regionalnym. Znaczenie władzy lokalnej (zaufanie do władzy) w skuteczności realizacji polityki regionalnej. Relacje między instytucjami publicznymi a sektorem prywatnym.
4. Rola instytucji, w tym edukacyjnych, w procesie inkluzji społecznej i przeciwdziałaniu wykluczeniu społecznemu. Instytucje formalne i nieformalne na rynku pracy.
5. Instytucje w obliczu kryzysów. Odporność instytucji na kryzysy gospodarcze i społeczne oraz zjawiska nieprzewidywalne. Znaczenie cyfryzacji instytucji dla efektywności ich działania.
Serdecznie zapraszamy do wspólnej refleksji i dyskusji nad znaczeniem instytucji w budowie adaptacyjnych gospodarek i społeczeństwa dobrobytu.